Radomski Bolesław
Miejsce śmierci
Województwo
Powiat
Gmina:
Miejsce śmierci / zbrodni
Informacja dla Czytelników
podział administracyjny sprzed II wojny światowej (ok. 1938 r.), niezależnie od daty popełnienia zbrodni
Ofiary
Nazwisko i imię
Radomski Bolesław
Data śmierci / zbrodni
1943-07-11
Informacje / Okoliczności śmierci
Brat Zbigniewa Radomskiego. Zginął z żoną i dziećmi: Różą i Czesławem podczas napadu upowców na wieś Zamlicze/Zamlica rano w dniu 11 lipca 1943 roku. Upowcy złożyli go na drabinie i niosąc przez wieś śpiewali Jeszcze Polska nie zginęła. Według relacji Pana Ryszarda Rusiłowicza - Bolesław Radomski miał przeżyć atak (jako jedyny z rodziny Radomskich). Zgodnie z przytoczoną wyżej relacją Bolesław Radomski był legionistą, we wrześniu 1939 r po wkroczeniu Sowietów musiał oddać szable, mundur i wszystkie insygnia i dokumenty legionisty.
Liczba ofiar
1
Przynależność narodowa / etniczna
polska
Miejsce zamieszkania
Zamlicze/Zamlica
Parafia (wg. zamieszkania)
Łokacze
Informacja dla Czytelników
w polu "Nazwisko i imię" mogą być informacje o osobach znanych z nazwiska i imienia, tylko z nazwiska, informacje o rodzinach np. Kowalski (rodzina) lub zbrodniach na większej liczbie osób np. Zbrodnia w m. (...) popełnionych przez nacjonalistów ukraińskich w latach 1939-1945
Źródła, dokumenty, fotografie
Źródło
OKLu, S. 1/00/Zi, t. 26, Protokół przesłuchania świadka Krystyny Kality zd. Lepko, 20 XI 2001 r., k. 5121-5122; AIPN GK 932/7, Relacja Władysława Siedleckiego, k. 8; E. Siemaszko, W. Siemaszko, Ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich na ludności polskiej Wołynia 1939-1945, Warszawa 2008, t. 1, s. 147. Informacja od Pana Ryszarda Rusiłowicza (rodzina osoby zamordowanej) przesłana za pośrednictwem formularza kontatkowego.
Opisy załączników, linki zewnętrzne
Powiązania
Kontakt
Informacja dla Czytelników
Formularze kontaktowe niedostępne w wersji moblinej (telefony komórkowe)