Świadkowie
-
ŚWIADKOWIE | Mirosław Don urodzony 10 sierpnia 1940 roku w Zastawiu, powiat Kostopol na Wołyniu | DZIECI WOŁYNIA, IPNtv
-
ŚWIADKOWIE | Franciszka Telatyńska, Dziewczynka uratowana z rzezi ukraińskich pod Lwowem w 1943 r. | opowiedziane.ipn.gov.pl
-
Teresa Krystyna Winnicka – siostra Cecylia, felicjanka, ur. 1.11.1943 roku w Sarnach na Wołyniu
Posłuchaj siostry Cecylii, która opowiada o rzezi dokonanej na ludności polskiej przez ukraińskich nacjonalistów na Wołyniu podczas II wojny światowej. Świadectwo jest częścią projektu Archiwum IPN „Świadkowie historii”, którego celem jest ocalenie dla potomnych bezcennych relacji osób, które widziały historię Polski na własne oczy lub znają ją dobrze z opowieści swoich rodziców. Dzięki nim możemy dowiedzieć się więcej o latach wojny, okupacji i komunizmu!
-
„Bery kosu, bery niż i na Lacha…”– relacje ocalałych z rzezi wołyńskiej
„Trudna pamięć” – tak metaforycznie określane są świadectwa ludobójstwa Polaków zamieszkujących Kresy II Rzeczypospolitej: Wołyń i Małopolskę Wschodnią. Relacje świadków tamtych wydarzeń uzmysławiają głęboki sens tej metafory, zarówno w warstwie słownej, jak i – przede wszystkim – wizualnej, ze względu na okazywane przed kamerą emocje. Nie tylko trudne i traumatyczne kwestie są specyfiką przedstawionych poniżej relacji, ale przede wszystkim fakt, że narracja prowadzona jest przez osoby, które w 1943 roku miały po kilka i kilkanaście lat. Gdybyśmy zadali sobie pytanie, co pamiętamy z naszego życia, gdy mieliśmy po dziewięć, dziesięć lat, to czy odpowiedzią byłyby tak szczegółowe narracje?
-
Anna Szumska
Anna Szumska (ur. w 1919 roku), najstarsza z grona prezentowanych tu świadków, pamięta, że w polsko-ukraińskich Borkach k. Lubomla... „Z Ukraińcami żyliśmy po sąsiedzku, dobrze, jak sąsiad z sąsiadem. Jedne do drugich chodzili. Moja stryjeczna siostra wyszła za mąż za Ukraińca, a ślub brali i dzieci chrzcili w kościele [rzymskokatolickim].I tak się układało, że na polskie święta zapraszano Ukraińców, a na ukraińskie Polaków”.
-
Jan Michalewski
Jan Michalewski (ur. w 1938 roku) 13 lutego 1944 roku miał sześć lat. Napad ukraiński zniszczył całkowicie jego wioskę Hucisko Brodzkie
-
Jadwiga Majewska
Jadwiga Majewska (ur. w 1933 roku) w lipcu 1943 roku miała niespełna dziesięć lat. Była świadkiem tragedii w Hucie Stepańskiej.
-
Kazimierz Kobylarz
Kazimierz Kobylarz (ur. w 1928 roku) 12 lipca 1943 roku zapamiętał bardzo dokładnie – miał wtedy piętnaście lat.
-
Zygmunt Jan Borcz
Ojciec Zygmunta Jana Borcza (urodzonego w 1931 roku) był kierownikiem szkoły w Rakowcu, położonym 20 km od Lwowa.
-
Wołyń 1943
Audycje Polskiego Radia poświęcone Zbrodni Wołyńskiej