Florek Ignacy
Miejsce śmierci
Województwo
Miejsce śmierci / zbrodni
Informacja dla Czytelników
podział administracyjny sprzed II wojny światowej (ok. 1938 r.), niezależnie od daty popełnienia zbrodni
Ofiary
Nazwisko i imię
Florek Ignacy
Data śmierci / zbrodni
1943-04-18
Informacje / Okoliczności śmierci
Ur. 12 stycznia 1909 r. w Chojniku, pow. Tarnów. Absolwent Państwowego Seminarium Nauczycielskiego Męskiego im. Andrzeja Śniadeckiego w Tarnowie w 1933 r. Nauczyciel zastrzelony przez Ukraińców. Według relacji rodzinnych zginął wydany przez miejscowego popa, któremu się zwierzył, że będzie musiał uciekać bo zaczynają się mordy polskiej inteligencji. Tej samej nocy przyszli upowcy i go zamordowali na dziedzińcu szkoły. Oszczędzili jego żonę i dwóch małych synów. Inne relacje mówią o zamordowaniu go w lesie koło miejscowości Pniewno lub też podczas ucieczki z domu.
Liczba ofiar
1
Przynależność narodowa / etniczna
polska
Miejsce zamieszkania
Pniewno
Parafia (wg. zamieszkania)
Czerwiszcze
Informacja dla Czytelników
w polu "Nazwisko i imię" mogą być informacje o osobach, rodzinach - np. Kowalski (rodzina) lub grupie osób - np. Zbrodnia w m. (...), zamordowanych przez nacjonalistów ukraińskich w latach 1939-1945, jak również po zakończeniu II wojny światowej
Źródła, dokumenty, fotografie
Źródło
OKLu, S. 1/00/Zi, t. 46, Wspomnienia Aleksandra Krzyżewskiego - wycinek przepisany przez syna Remigiusza Krzyżewskiego, 10 VII 2003 r., k. 9152, 9155; t. 73, Protokół przesłuchania świadka Remigiusza Krzyżewskiego, 6 VI 2007 r., k. 14461, 14469. Zgłoszenie Pana Andrzeja Niemca (krewnego ofiary) za pomocą formularza "Zgłoś uwagę" z 15-07-2026 r.
Opisy załączników, linki zewnętrzne
Powiązania
Zobacz również
Kontakt
Informacja dla Czytelników
Formularze kontaktowe niedostępne w wersji moblinej (telefony komórkowe)