Jezierski Adolf
Miejsce śmierci
Województwo
Powiat
Gmina:
Miejsce śmierci / zbrodni
Informacja dla Czytelników
podział administracyjny sprzed II wojny światowej (ok. 1938 r.), niezależnie od daty popełnienia zbrodni
Ofiary
Nazwisko i imię
Jezierski Adolf
Data śmierci / zbrodni
1943-05
Informacje / Okoliczności śmierci
Lat 43. Zamordowany w maju 1943 r. przez Ukraińców kilka dni po napadzie na Eliaszówkę, gdy powrócił po pozostawione rzeczy. Według informacji J. Jezierskiego został zamordowany w lipcu 1943 r. Wg relacji rodzinnych Adolf Jezierski wraz z żoną Stefanią jechał wozem, gdy zostali napadnięci przez Ukraińców. Adolf został poćwiartowany żywcem na oczach Stefanii, której polecono opuścić te tereny.
Liczba ofiar
1
Przynależność narodowa / etniczna
polska
Miejsce zamieszkania
Eliaszówka
Parafia (wg. zamieszkania)
Noworodczyce
Informacja dla Czytelników
w polu "Nazwisko i imię" mogą być informacje o osobach znanych z nazwiska i imienia, tylko z nazwiska, informacje o rodzinach np. Kowalski (rodzina) lub zbrodniach na większej liczbie osób np. Zbrodnia w m. (...) popełnionych przez nacjonalistów ukraińskich w latach 1939-1945
Źródła, dokumenty, fotografie
Źródło
OKLu, S. 1/00/Zi, t. 22, Protokół przesłuchania świadka Jana Jezierskiego, 19 IV 2001 r., k. 4229; E. Siemaszko, W. Siemaszko, Ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich na ludności polskiej Wołynia 1939-1945, Warszawa 2008, t.1, k. 983; Eksterminacja ludności polskiej w pow. Zdołbunów, woj. wołyńskie, część 1, oprac. H. Komański, "Na Rubieży" 1999, nr 36, s. 10. Relacja Pani Natalii Połeć (praprawnuczki) za za pośrednictwem formularza "Zgłoś błąd" z 30-07-2023 r.
Opisy załączników, linki zewnętrzne
Powiązania
Zobacz również
Kontakt
Informacja dla Czytelników
Formularze kontaktowe niedostępne w wersji moblinej (telefony komórkowe)