BAZA OFIAR | Ponad 43 tysiące wpisów dot. Osób, Rodzin oraz faktów zbrodni


Baza zbrodni i ofiar ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej w latach 1939-1945

Głównym celem przedsięwzięcia jest upamiętnienie ofiar i wydobycie z „dołów niepamięci” nazwisk Osób, które w zdecydowanej większości nie mają nawet godnego pochówku oraz ustalenie personaliów i liczby pomordowanych.

Dane weryfikujemy na podstawie dostępnej literatury naukowej, akt śledczych oraz dokumentacji archiwalnej i fotograficznej, rozproszonej po archiwach, bibliotekach, muzeach i zbiorach prywatnych. Mamy również nadzieję na dotarcie do nowych, nieznanych badaczom relacji świadków.

Przejdź do Bazy Ofiar:

Baza Ofiar Zbrodni Wołyńskiej

Integralną częścią projektu jest mapa miejsc zbrodni popełnionych przez nacjonalistów ukraińskich na terenie województw kresowych. Punkty na mapie są powiazane z Bazą Ofiar.

Przejdź do Mapy miejsc zbrodni:

MAPA MIEJSC ZBRODNI

Baza, tworzona przez pion archiwalny IPN we współpracy z innymi jednostkami organizacyjnymi Instytutu, została udostępniona po raz pierwszy on-line w lipcu 2020 r.

Zamieszczane dane są systematycznie uzupełniane, jednak niektóre informacje wciąż mogą być niekompletne i wymagać dodatkowych kwerend archiwalnych. Planujemy dalsze rozwijanie i aktualizowanie wykazu Ofiar. Zachęcamy Państwa do przekazywania za pomocą formularza kontaktowego informacji o Osobach zamordowanych, których nie ma jeszcze w bazie.

Nie ograniczamy się do przedstawienia wyłącznie Ofiar narodowości polskiej, gdyż Ofiarami ukraińskich nacjonalistycznych ugrupowań OUN/UPA w ramach „oczyszczania Ukrainy z obcego elementu” byli też obywatele II Rzeczypospolitej narodowości żydowskiej, czeskiej, węgierskiej, niemieckiej, rosyjskiej oraz sami Ukraińcy, nierzadko sprzeciwiający się ludobójczej ideologii.

Wszystkich Państwa, którzy posiadacie informacje mogące uzupełnić Bazę Ofiar, zapraszamy do współpracy. Zapraszamy do współtworzenia z nami Bazy, oddając Ofiarom należny Im szacunek i przede wszystkim zachowując Ich w pamięci naszej i przyszłych pokoleń Polaków. W tym celu specjalnie przygotowaliśmy dla Państwa dwa rodzaje formularzy kontaktowych do zgłaszania nowych wpisów i edytowania istniejących.

Zobacz spot dotyczący projektu z 2020 roku:


Zobacz przewodnik dla Korzystających z serwisu

00:24 Wyszukiwanie informacji o osobach zamordowanych, 00:57 Rekord opisujący osobę zamordowaną, 01:53 Zgłaszanie nowej osoby do Bazy przez formularz kontaktowy, 02:39 Rekord opisujący zbrodnię, 03:10 Jak szukać miejsc zbrodni na mapie, 04:14 Miasta powiatowe na mapie miejsc zbrodni, 04:58 Sekcja "Informacje dla Czytelników"

Zobacz nagranie konferencji prasowej z 2020 roku

Baza Ofiar Zbrodni Wołyńskiej została zaprezentowana po raz pierwszy 8 lipca 2020 r. podczas konferencji prasowej w stołecznym Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki „Przystanek Historia”.

W konferencji udział wzięli m.in. dr Jarosław Szarek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej oraz Ewa Siemaszko – badaczka zbrodni wołyńskiej.

do góry