TEKST | Tomasz Bereza, Nowy Rok w Baryszu. Zbrodnia OUN z 1 stycznia 1944 r. | przystanekhistoria.pl

Barysz jest miejscowością położoną na Podolu, nad rzeczką o tej samej nazwie, kilkanaście kilometrów na północ od malowniczo meandrującego Dniestru. W okresie międzywojennym Barysz posiadał prawa miejskie, administracyjnie przynależąc do powiatu buczackiego województwa tarnopolskiego.

Większość mieszkańców kilkutysięcznej społeczności miasteczka stanowili Polacy. Praktycznie czysto polski charakter miała ponad trzykilometrowa „ulica” Mazury, ciągnąca się na wschód od centrum miejscowości.

Upiory „Siczy”

Dla polskiej społeczności Podola rok 1943 kończył się przygnębiającymi perspektywami. Powróciły upiory „Siczy” – lata 1941 r., kiedy to w pogromach organizowanych przez OUN, oficjalnie wymierzonych w kolaborantów sowieckiej władzy lat 1939–1941, mordowano Polaków i Żydów. Przez niemal cały 1943 rok na Podole docierały echa czystki etnicznej prowadzonej przez OUN-UPA na Wołyniu, zaś tydzień po „krwawej niedzieli” (11 lipca 1943 r.) w powiatach horochowskim i włodzimierskim, doszło do pierwszej zorganizowanej akcji mordowania Polaków na obszarach między Dniestrem a Zbruczem.

Czytaj całość na portalu Przystanek Historia

Tomasz Bereza, Nowy Rok w Baryszu. Zbrodnia OUN z 1 stycznia 1944 r., przystanekhistoria.pl

do góry